Ach ten ogon! Obrzydliwe!
Niestety wiele osób, które mało miało do czynienia ze szczurami zareaguje właśnie takimi słowami.
Przykre, ale prawdziwe. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ przez ostatnie lata przez mój dom przewinęło się wiele małych ssaków, w tym głównie gryzoni.
Chomik lepszy niż szczur?
Gryzonie to grupa zwierząt najczęściej kupowanych jako pierwsze domowe zwierzątko dla dziecka, które jest już w stanie się nim opiekować (z małą pomocą rodziców ;)). Oczywiście poszukiwania odpowiedniego gatunku zaczynają się już dużo wcześniej. Największą popularnością cieszą się chomiki. Oczywiście nic do nich nie mam, ale uważam, że nie jest to najlepszy wybór ze względu na "osobowość" i zachowanie tych zwierzątek. Niby puchate, niby słodkie, a jednak nie do końca potrafią być tak miłe jakbyśmy sobie tego życzyli. Z tymi samotnikami ciężko nawiązać prawdziwy kontakt. Co innego mogę powiedzieć o szczurach. Prawdopodobnie gdyby ich ogon był kudłaty lub wcale by go nie było - stałby się jednym z ulubionych pupilów.
Inteligencja i przywiązanie
Szczury są bardzo inteligentne. Nie będą biegać w kółku - kołowrotku czy kuli i się tym zachwycać. Potrzebują bardziej wyrafinowanych zajęć. Chętnie spędzają czas z właścicielem. Łatwo zachęcić je do zabawy czy wykonywania przeróżnych sztuczek. Będą reagować nawet na imię, jeśli ich tego nauczymy! Nagradzane małymi przysmakami, będą starały się wykonać zadanie. Szczury bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.
Źródła:
http://cdn.earthporm.com/
http://m.ocdn.eu/
http://kentajun.deviantart.com/
http://3.bp.blogspot.com/
http://socialpageinco.com/
Życie ze szczurzą gromadą
Szczury w odróżnieniu do chomików nie są samotnikami. Najlepiej trzymać je w parze lub grupie, gdzie osobniki są tej samej płci lub np. są wysterylizowane/wykastrowane - wtedy można mieć mieszane stado i nie ma problemu z ciągłym rozmnażaniem. W stadzie z czasem zapanuje hierarchia, która zostanie ustalona samodzielnie przez szczury. Czasem nie obejdzie się bez kłótni, drobnych potyczek i przepychanek, zdarzą się nawet drobne popiskiwania związane po pierwsze ze szczurzą komunikacją, a po drugie także z niezadowoleniem lub poddaniem. Takie prawo dżungli, tego nie zmienimy. Oczywiście należy w takich sytuacjach bacznie obserwować szczury, ale nie wpadać w panikę i nie interweniować od razu. Jeżeli żadnemu nie dzieje się krzywda, to trzeba zrozumieć naturalne zachowania w stadzie.
Bezwzględne samotniki
Niestety czasami zdarzają się szczury, które mimo pracy z nimi są niereformowalne. Najczęściej są bardzo dominujące i nie są w stanie zgrać się z jakimkolwiek osobnikiem. W takim przypadku szczurowi należy zapewnić jak najwięcej atrakcji, dużo wypuszczać na wybieg i spędzać z nim jak najwięcej czasu - po części choć spróbować zastąpić mu przedstawicieli jego gatunku. Tylko w taki sposób możemy zagwarantować mu normalne funkcjonowanie. Konieczne jest poważne podejście do problemu, ponieważ samotne zwierzątko może popaść nawet w depresję i nadmiar emocji i frustracje wyładowywać na sobie :( co niesie za sobą konsekwencje zdrowotne :(
Samiec czy samica
Tu pojawia się zasadnicze pytanie, kiedy decydujemy się na zakup szczura. Sama też miałam kiedyś ten dylemat. W domu miałam najpierw samice, a obecnie mieszka z nami młody samiec. Różnice pomiędzy obydwoma płciami są znaczne - począwszy od wyglądu skończywszy na zachowaniu.
Oto i one:
Samica - z wyglądu jest smuklejsza i mniejsza. Jej sierść jest, zazwyczaj przez całe jej życie, gładka i delikatniejsza. Masa ciała zazwyczaj osiąga maksymalnie 300-400 g. Jest bardzo żywa i energiczna, wszędzie jej pełno. Ma większe skłonności do gryzienia i niszczenia tego, co akurat jej się spodoba. Za to chętniej się uczy. Jednak ciężko utrzymać ją w miejscu, raczej nie spodziewałabym się, że będzie leżeć plackiem i dawać się wygłaskiwać i wydrapywać, szczególnie kiedy jest młoda. Natomiast na pewno rzadziej znaczy teren małymi kropelkami moczu i jej zapach jest mniej intensywny.
Samiec - rośnie znacznie większy, bo osiąga nawet 600-800 g. Jego sierść z wiekiem staje się bardziej szorstka, choć nadal miła w dotyku. Początkowo żywy i sprawny samiec wraz z wiekiem powoli staje się spokojniejszy i bardziej przytulaśny. Chętnie spędza czas na głaskaniu, spaniu na rękach właściciela. Nie jest tak zainteresowaniem podgryzaniem wszystkiego, jak samica głównie dlatego, że jest mniej ruchliwy :) Niestety samiec wydziela intensywniejszy zapach (jak każdy gryzoniowy pan) i w większości przypadków "gubi" kropelki moczu tu i tam. I oczywiście ostatni punkt problemu - widoczne, wystające spod ogona - jądra. Niektórych obrzydzają innych nie. Jeśli jest to sprawa nie do przeskoczenia dla co poniektórych można samca wykastrować.
Osobiście wybieram samce i w przyszłości kupując lub przygarniając szczura na pewno nie zdecyduję się na samice :)
http://cdn.earthporm.com/
http://m.ocdn.eu/
http://kentajun.deviantart.com/
http://3.bp.blogspot.com/
http://socialpageinco.com/
-